aktivyta rýb podla slnka a mesiaca

 

Aktivita rýb podľa Slnka a Mesiaca


 

Od určitého času sa na úvodnej stránke zobrazuje obrázok o predpokladanej aktivite rýb. Dlho som váhal, či má niečo také zmysel a či to nie je priveľké šarlatánstvo, ale nakoniec zvíťazilo nástojčivé - "Čo ak to naozaj funguje?"
 

Za tiež hovorí nepreberné množstvo rybárskych kalendárov, internetových stránok ( www.weather.com, alebo niečo ešte viac komerčné ) či dokonca počítačových programov a GPS prístrojov, ktoré všetky svorne vedia predpovedať najlepší čas na lov. Napríklad aj morské škeble, ktoré sa v prírode otvárali v čase prílivu, sa po umiestnení do laboratórnych podmienok časom preorientovali na časy najvyššej a najnižšej pozície Mesiaca. 

Proti hovoria najmä mnohí rybári, ale aj viaceré práce fyzikov, ktoré sa vyslovili o zanedbateľnom vplyve gravitácie Slnka a Mesiaca na fyziológiu živých organizmov.

Uvediem teraz pár slovami na základe čoho je obrázok generovaný. Zo stredoškolskej fyziky vieme, že každé dve telesá ktoré majú hmotnosť na seba gravitačne pôsobia. Gravitačná sila rastie s hmotnosťou a klesá s rastúcou vzdialenosťou telies. Pôsobia na seba teda aj Zem, Slnko a Mesiac. Je tiež známe, že voda oceánov je priťahovaná mesiacom a to na zemi pozorujeme ako príliv resp. odliv. Ľudovo mesiac vyťahuje vodu k sebe. 

gravitacne posobenie slnka a mesiaca

Už menej je známe, že príliv je súčasne aj na od Mesiaca odvrátenej strane Zeme. Vďačíme za to rôznemu gravitačnému pôsobeniu na vodné teleso na odvrátenej strane, na Zem samotnú a na vodné teleso na privrátenej strane k Mesiacu viď. obrázok. 

rozna gravitacia v roznych castiach zemevplyv naklonu Zeme na maly a velky priliv

Podobne pôsobí aj Slnko ale len s približne tretinovou intenzitou oproti Mesiacu. Aj keď oveľa ťažšie ako Mesiac, je ale aj podstatne ďalej od Zeme. Tieto pôsobenia sa samozrejme sčítavajú, prípadne rušia v závislosti na vzájomnej polohe týchto vesmírnych telies. Najväčšie pôsobenie bude v čase splnu a novu, kedy sú všetky tri telesá takmer v jednej línii, naopak keď je Mesiac v tvare D alebo C pôsobia so Slnkom kolmo a ich pôsobenie na Zemi sa akoby ruší, lebo voda nevie či má ísť radčej za Slnkom alebo za Mesiacom.

A ako tomu rozumejú ryby? No dúfame že tomu rozumejú, alebo to prinajmenšom cítia a podľa toho si prisposobujú svoje stravovacie návyky. Teda tie najväčšie a najmúdrejšie ryby určite a iné nás až tak nezaujímajú. 

Do grafu je okrem už uvedeného zahrnutá aj dlhodobo pozorovaná a rybármi akceptovaná vyššia aktivita rýb v časoch okolo východu a západu Slnka. Preto graf bude dávať najlepšie predpoklady na lov v týchto časoch a keď je súčasne splnená aj podmienka 'najvyššieho' Mesiaca nad obzorom. Druhým naj obdobím bude potom lov okolo obeda, alebo polnoci počas splnu, alebo novu Mesiaca. Aby to ale nebolo až také jednoduché, tak veci dosť komplikuje náklon zemskej osi oproti rovine obehu Mesiaca aj Slnka. Preto sa líšia malý a veľký príliv a preto nie je jedno kedy počas dňa budeme loviť aj keď je v rybárskom kalendári veľká ryba na celý deň. Niektorí autori uvádzajú aj podobný vplyv východu/západu Mesiaca, ale ten zatiaľ pre jednoduchosť zanedbávame. 


 

Verím, že som vám týmto dopomohol k mnohým úžasným úlovkom a zároveň ušetril veľa zbytočného času, kedy by to naozaj nemalo cenu.


 

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode